oyuncaklar için kutular

Doğru oyuncak kutusunu seçme

Modern çocuklar oyuncakları hiçbir sıkıntısı yok. Bunlar çocuğun doğumundan önce satın başlıyor ve daha sonra bu sayı her tatil artıyor.

Herkes küçük çocuklu aileyi ziyaret bir oyuncak getirmek için emin olmak için geliyor. Ve bir noktada, ebeveynler tüm bu hazineler yerde muhafaza edilmesi gerektiğini anlıyoruz.

bozukluğu çocukluk sağ çocuğu saracak, eğer organizasyonun genel eksiklikten gelecek kurşun muhtemeldir çünkü ebeveynlerin bu endişe, anlaşılabilir. Oyuncak kutuları Eğer gerçek bir hizmet yapabilir.

Psikologlar uzun prosedüre alışkın çocuklar, daha sonra okula gitmek için çok daha kolay olacaktır bir çalışma gerçekleştirdik. kullanışlı bir oyuncak kutusu olması, evdeki düzeni korumak için değil, aynı zamanda bu çocuğu öğretmek için yalnızca mümkün değil. Çocuklar, onun odasında sırayla şeyler koyarak ve sadece doğruluk öğrenme, oyuncaklar ekleyerek, aynı zamanda systematization ve eylemlerinin analizinin temelleri.

Bu etkinlik çok külfetli değildi için, oyuncak kutuları, rahat, aydınlık, güzel ve işlevsel olmalıdır. Tercih edilen modeller bu kadar sığ ve düşüktür. Bu durumda, çocuk kolayca istenilen oyuncak alabilir ve onu kaldırmak için de kolaydır.

olabilir Kullanımı çok kolay bir büyük kutu, içinde birden fazla küçük kutular yerleştirilmiş. diğerinde, boya ve pastel boya - - Üçüncü Bu durumda böyle bir bölmeye arabalar, küpler olarak oyuncak, sıralı tutmak mümkün olacaktır. Yani çocuğun zenginlik çeşitlilik içinde gezinmek için daha kolay olacaktır.

Birçok üretici tekerlekli bir oyuncak kutuları kolaylıkla bir yerden diğerine taşınması sunuyoruz.

Bu tür kaplar yeterince ucuz, ama çok yer kaplar. Küçük bir daire için, bu seçeneği kullanabilirsiniz: kendinden yapışkanlı kanca mobilya, duvar veya oyuncak dolabı küçük kapların bile içine takmak içinde - onlar çok özgün ve sıradışı bakacağız.

Yalnızca kreş onarım yapmak ve bunun için mobilya satın planlıyorsanız, bir yatak veya masa oyunları, boyalar, albüm ve oyuncaklar depolamak için bir kap ile oyuncak kutuları dahili ya da çok rahat ve fonksiyonel çocuk masalı bir kanepe dikkat edilmelidir.

Pek çok ebeveyn duvarlar boyunca raflar yüklemeyi tercih. İlk başta, oyuncak koyabilirsiniz ve yaşlandıkça çocuk büyüdükçe onlar kitap ve çeşitli makaleler için raflar olurlar. Bunları yapmak veya sipariş satın alabilirsiniz. Tipik olarak, üreticiler bu sunta, ahşap, plastik malzemeler için kullanın.

Sen Metal destekleri satın alabilirsiniz plastik kutular ve kaplar. Bu karar artılar bir çok içinde. Çocuk ilk etapta büyüdükçe raflarda, "büyümek", sen düzgünce tüm ayarlayabilir ve ikincisi, bir raf. Başlangıçta, yığının yüksekliği çocuğun büyümesi ve ne zaman bebek başka birini kurabilirler çekmecenin bir veya iki sıra için, yaşlı ve uzundur eşit olacaktır. Üçüncüsü, sıkıca monte raf alanı kalanından odanın oynama tarafını ayırabilirsiniz.

Bu oyuncaklar için askıya cepler için montaj duvara monte edilebilir. Eğer kız anneler için, kendilerini satın almak veya kravat olabilir oyuncakları depolamak için örgü cepler çeşitli konuşmacı elinde tutmak için kızını öğretmek için iyi bir fırsattır. Tabii ki, bu tür kapasite çok güçlü değil, ama onlar hızlı ve kolay bir doğru olanı bulabilirsiniz.

Son yıllarda çok popüler sandıkları olur. Bu mobilya Çocuk odası dekore edebilirsiniz, oyuncaklar veya öğeleri saklamak mümkündür. Eğer oturabilir göğüs üzerinde, komodin yerine kullanabilirsiniz. Erkekler uygun plastik veya ahşap kutular, stilize korsan.

Ve parlak renklerin şık hasır sandıkları gibi kızlar. Ayrıca düzeni sağlamak için acilen gerekiyorsa hızlı, dağınık oyuncaklar toplayabilir yuvarlak kumaş konteyner satın almak güzel.

ağırlık - kısa, seçenekler olarak. nasıl seçilir, siz karar verin!

ana sınıfı ve öneriler: Nasıl elleriyle bir oyuncak kutusu yapmak. kutunun dışında elleriyle Oyuncak kutuları

Kural olarak, çocukları olarak, farklı oyuncaklar (bebekler, arabalar, yumuşak, gelişmekte ve benzeri) bir sürü satın. Sonuç olarak, onlar dairenin farklı köşelerinde dağılmış. Bu değildi için, size kendi elleriyle oyuncak bir kutu için de yapılabilir nasıl ve hangi öğrenmek sunuyoruz. Aynı zamanda düzen ve çocuğa alıştırmak için mümkün olacaktır.

Gereksiz karton kutu kullanma

ayakkabı altından büyük bir kutu, vb ev aletleri ve yeniden kullanılabilir. Sadece onları zadekoriruyte - ve çocuk bebek ve makineleri saklamak için uygun bir yere sahiptir.

Ana sınıfı, aşağıda açıklanan kendi elleriyle, oyuncaklar için bir kutu nasıl.

 1. Bir karton kutu, tutkal tabancası, bez büyük bir parça gerekir.
 2. tutkal tabancası çevre üzerinde alt kutu Promazhte.
 3. kumaş ve orta çevreleyen kutunun alt kanat, yavaşça okşayarak ve yapıştırıcıya bastırarak açın.
 4. Tüm iç duvarları kumaş esneme ve çıkmalar tutkal Promazhte.
 5. kutunun dış tarafında kumaş sarın ve duvarların altına tutkal.
 6. kutusunu açın ve altta bez sarın. Parçalamak tam duvara basılmalıdır. kumaş Tutkal ve aşırı kesti.
 7. kutusunun çevresi boyunca alt promazhte kumaş yapıştırıcı güçlendirmek ve kartonun üstünde tutkal için.
 8. kutusunu çevirin.
 9. Üst Pim mandal ve ağır içine koydukları bir şey, kumaş iyi kutuya yapıştırılır.

Talimatlar nasıl kulplu çocuk oyuncakları bir kutu bu konuda size yardımcı olacaktır yapmak.

 1. Kumaş, şerit ya da kalın bir ip, yapıştırıcı, tutkal tabancası iki çeşit al.
 2. kumaşın bir şerit kesin. genişlik olarak, kutunun yüksekliğinden daha büyük olmalıdır (dibe yakın olabilir flap gerekir ve küçük bir kutu içine sarılmış). kumaşın uzunluğu boyunca kutunun çevresini kuşatmak tamamen gerekir.
 3. kutunun duvarları, kumaşın kesik dikdörtgen Tutkal.
 4. kutu içinde, bir taraftan fazla kumaşın sarın ve alt diğer yapıştırıcı bu üzerinde.
 5. diğer kumaş rengi bir parçasını ölçün. Bu kutunun içinde alt ve duvarları kapsamalıdır.
 6. Promazhte tutkal içinde alt ve kumaş tutkal.
 7. duvar ve aynı zamanda doku tutkal içinde Promazhte. kenarlar boyunca ağ geçitleri yapmak.
 8. doku iki türlü kesiştiği geçitleri Tutkal.
 9. tutkal tabancası kullanarak bandı ölçün ve kutunun çevresi boyunca, alt tutkal.
 10. bandın iki özdeş parçaları üzerinden ölçülür. Aralarında kalem yapılacaktır.
 11. kutunun yanlarındaki duvarlara iki kasetleri sopa.
 12. kutu üst çevresinde Başka bir kaset yapıştırın. Bu düğmeleri altını kapsamalıdır.

Toy Box hazır!

Bunun en kolay yolu kendinden yapışkanlı duvar kağıdı almak. Sonra yapıştırıcı ile etrafında karışıklık yoktur ve tüm duvarları kuru olana kadar bekleyin.

Ama ne olursa olsun, bir sonraki oyuncak kutusu veya kendinden yapışkanlı kağıt duvar kağıdı, operasyonun aynı ilkeye yapıştıracağınız:

 1. o kutunun çevresini sarması uzunluğuna duvar kağıdı bir parça kesin.
 2. Gerekirse, beyaz tutkal ile duvar promazhte.
 3. Kutunun çevresi üzerinde duvar kağıdı Tutkal.
 4. duvar çıkıntılı parçaların üst ve alt kısmında bir kesi olun.
 5. içini ve çıkıntılı parçaların altındaki sarın.

kendi elleriyle oyuncaklar için ahşap kutu oldukça zordur. Ama böyle bir şey çok güvenilir verir ve çok daha uzun bir karton kutu daha sürecek.

Ayrıca, sadece dekoratif bir unsur olarak iç meşgul olamaz. Bu kutu odanın işlevsel bir parçası haline gelebilir.

Duvarın altında kutusunu koyarsanız Örneğin, bir battaniye ve kanepe yastıkları koymak, ek bir koltuk olacaktır.

kolaylık sağlamak için, kendi elleriyle oyuncak depolama için ahşap bir kutu yapmak nasıl rehberlik.

 1. Gelecekteki kutu (resim 1) bir taslak oluşturma. yükseklik, derinlik ve genişlik ne olacağını boyutlarını göz önünde bulundurun. o katta bacakları veya alt tarafında duracak? idare edecek ve nerede yer almalıdır?
 2. Gerekli tüm malzeme ve araçları (resim 2) hazırlayın. Başlamak için, kontrplak veya MDF tahta gerekir. Onlar Hırdavatçıdaki satılmaktadır. Eski mobilyalar vardır Ama eğer (örneğin bir masa, bir Çekmeceli, gardırop gibi), bunu sökmeye ve gerekli malzemeleri alabilirsiniz. Ayrıca vida ve köşeleri, menteşeler, PVA yapıştırıcı veya marangoz gerekir. araçların basit veya daire testere ihtiyacı var.
 3. Eğer mağazasında malzemeleri satın alırsanız, istediğiniz boyuta orada biçilmiş olan panoları olmak isteyebilir. Bu mümkün değilse veya doğaçlama malzemesini kullanıyorsanız, kendiniz (resim 3) do. parçalarda bu raschertite pano için ve onu gördüm. dört duvar (hepsi aynı ya da iki farklı olanlar) ve alt kapağı: Sonuç olarak, aşağıdaki parçaların sayısı olmalıdır.
 4. kutu montaj başlatın. Bu noktaya kadar duvarlar yapıştırıcı eklem (resim 4) ile kaplanmıştır.
 5. Sonra iki köşe (resim 5) bağlayın.
 6. menteşeler (resim 6) ile kutuya kapağı takın.
 7. Bir bezle fazlalığı tutkal silin ve kuru kutuya bırakın.
 8. Zadekoriruyte kutusu. Örneğin, oshkurte ve renk (resim 7).
 9. sapı ve isteğe bağlı bacaklar (resim 8) takın.

hazır depolamak için Box!

oyuncaklar için ahşap kutu kalas yapılabilir. toplama iki yolu vardır.

 1. çivi ve dört takozlar alt köşelerine kontrplak atın. Daha sonra ince çivi tahta çivilenmiş edildi. ağaç yarıklar yapabilir arasında, daha iyi havalandırma olurdu.
 2. kontrplak her iki tarafta alta kutusunu Tırnak. Ve bu panoları çivilenmiş. Böylece, kutunun kenarları katı olmak zorunda ve partiler - yırtmaçlı.

Sistem Depolama çocuk oyuncakları

görünüşte kötü olduğunda çocuklar için oyuncak bir çok? Ve onlar Odalar ve sahiplerine dağılmış olması, onları toplayıp çok düşkün değildir. Bir daire veya evde oyuncak uygun depolanması - yüksek karmaşıklık bir görev - (özellikle anneler) barış ve düzen bir sözü bu durumda düzenin bile sırf bakım nedeniyle. onun mümkün ve gerekli kolaylaştırılması. Sen çocuk oyuncaklarını mobilya gerekir - rafları, raflar veya kabine yanı sıra kutuları, vakaların, torba ve kutu iyi bir miktar.

çocuk oyuncakları içinde depolama için mobilya

Yaşamın ilk günlerinden gerekli çocuk odasında mobilya. Ve çoğu durumda çekmeceler ve raflar bir göğüs olduğunu. Ama önce ağırlıklı olarak keten ve çocuk giyim, oyuncak yapan ve az yer kaplar. Ama yavaş yavaş eğlenceli şeyler - çıngıraklar, oyuncak ayılar, arabalar, PUPS vb büyüyor, bunlar ayrı bir yeri gerektirir, ancak bazen birden fazla.

En uygun seçenek - raf. kapılı No klozet, yani kutular olabilir açık raflar ile raf. optimal bir biçimde oyuncaklar tutulması - ve bebek onları almak ve hızlı bir şekilde bunları kaldırmak için uygundur.

İlk başta bir kare kafes ile tercihen satın almak veya dikdörtgen raf şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz. Şimdi neden anlamak ...

Kare bölmelerle Dikdörtgen raf

fotoğrafın, zeminin uzun kenarı olduğu gibi - çocuk küçük olsa da, "yalan" koymak mümkündür. Bu yüzden küçük bir çocuk için daha uygundur - İlk altta olanı keşfetmek ardından üst rafa geçecek. Ve güvenlik - yetiştirilen çocuklar)) merdiven olarak raflar kullanabilir ve böyle bir durumda yüksek olduğu tırmanmaya olmaz

çocuk büyüdükçe Birkaç yıl, oyuncak daha olacak. Sen raf çevirmek ve "yüksek" koyun ve ikinci setin boş yer ya raflar yapmak olabilir. çocuk oyuncakları depolama alanına sahip olacaktır farklı yüksekliklerdeki birden rafları birleştirerek.

Farklı raflar oyuncak depolama olacak

Doraschivat hacimleri giderek edebilirsiniz: en kısa sürede konuştuk gibi tek raf satın veya - etajer, sonra başka. bunda bir kreş güzelliği bile mutlaka aynı renkte olması gerekmez. Umrunda Ve eğer - bunları boyamak veya nötr renk seçin "ağacının altında."

Nasıl oyuncakların depolama organize etmek: fikirler

rafları farklı kutuları, küçük ve oyuncak boşaltmak için kutuları konabilir. Hemen not Küçük çocuklar için ahşap kutular (veya kontrplak, sunta ve benzeri diğer malzemeler) o - değil en iyi seçenek. Onlar oyuncak çocuklar genellikle parmaklarınızı yaralayabilir almaya çalışırken, çok ağır. Onlar da, elbette, hafif yuvarlanmış olabilir travmatik sıkı köşeleri bulunmaktadır, ama yine de sert kalır. Bu kutular öğrenciler için uygundur. Zaten daha güç, koordinasyon ve daha iyi gelişmiştir. Çocuklar için oyuncak bir depo daha iyi daha yumuşak ve travma plastik kaplar / sepetleri organize etmek ya da yoğun kutularda, kağıt veya bez parçası renkli yapıştırıldı.

Ağır kasalar ışık ile değiştirilmesi gerekir

daha zor bir görev - yaralı veya çok zor almayın, ama onun oyuncaklarını koymak için çocuk öğretmek için mobilya. Kızlar kitaplık bir evin içine yapılabilir. Sonra "sakinleri" kendisini razı edecek ve onlar için koşullar yaratmak.

kızlar için kreş Oyuncaklar için raflar

erkekler sayesinde çalışmıyor. dotting makinesine - Genelde araçların bir sürü ve oyuncaklar çocuğun depolama ana sorun var. Bunu yapmak için, bir duvara monte edilmiş garaj yapabilirsiniz. tüm filoyu yerleştirildiği bu uzun, dar raf. Diğer seçenekler - plastik borular monte veya raf (ayakkabı depolama sistemi olarak satılan) kumaşa saydam poşet.

makinelerin depolama organize etmek nasıl (garaj duvar)

katta, garajda arzu etmek "kovalama" araba uyarmak için, onlar otoparkta çağrı "bir değişiklikten sonra" üzerindeki işaretleri yapmak için maskeleme bandı edilebilir.

Bir otoparka yol

Prensip olarak, bu cepler bebek ve yumuşak oyuncak koleksiyonları saklamak için kullanılabilir.

duvar uygun bir yerde ve bebekleri ve içi doldurulmuş oyuncaklar üzerinde cepler

Çocuklarda raflarda ve raflar üzerinde yerleri yeterli değil, biz daha fikir almak istiyorum. yatak veya masa altından yanında poşetleri yapılabilir çekmeceler (büyük).

Yatağın altında çekmeceler - yer almayan ve oyuncaklar ile sıkılmış zaten orada olabilir gizlemek

Büyük kutular tüm toplu yatıyordu yok etmek için, küçük şeyler, bir plastik sepet altına konabilir. Yani tüm genel kazık daha orada daha hızlı.

Depolama oyuncakları düzgün organize edilmelidir

Kutular sadece raflarda raflara monte edilebilir: askıya almak mümkündür. Bu amaçla, kesme oyukların yan duvarları, içine sadece sepetleri ve sepet süpürgelik yerleştirilir. Sepetler metal (eğer yeterince sert tamponlar bulabilirse) plastik alabilir ve olabilir - ekipman dolaplar veya dolap dan.

Rafları içinde oyuncaklar için bir sepet nasıl yüklenir

Bir odadaki büyük serbest yüzey - duvarlar. Ve bunları kullanabilirsiniz. Örneğin, cırt bant duvarı (dolap, bir lamba gölge, vb yan duvar) takmak için. Arkada Yumuşak oyuncaklar bu kasetle çok küçük parçalar dikmek için. Onlar yeri ve ateş asmak kolaydır. Ve aynı zamanda dekor daha çeşitli hale gelir.

Velcro - en kolay yollarından biri yumuşak oyuncaklar için bir yer bulmak için

Duvarlarında Eğer tel örgü tencere veya plastik bir gelen asın. Ayrıca harika bir küçük bebek-ayı-tavşanları veya araba düzenlenmiş.

saksılara Çiçek yerine oyuncak koyup

mutfak bir fikir ödünç edilebilir: farklı çanta yatay boru monte edilebilir. Boyun katı idi için, ve bunlar da sıkıştınldıktan veya Kasnak esnek tel dikiş olabilir.

boruya Cepler veya torbalar - kreş oyuncakları depolamak için başka bir fikirdir

Cepler yapıyor ve ahşap kaide üzerinde olan. Bu kontrplak, boya dışarı kesilebilir, birkaç kanca, cepler ve keseleri tırnak. Oyuncak mini depolama sistemi hazırdır.

oyuncaklar için cepler türevleri biri

Ama bütün duvara monte edilebilir değildir. Bazı şeyler sandıkları veya kutuları gerektirir. Örneğin, sportinentar - tüm topları, toplar ve mermiler. Onlar bir tel çöp sepetleri saklamak kolaydır.

Spor malzemeleri ve büyük oyuncak depolama için tel sepet

İstenirse, sepet duvarlara eklenebilir ve tren (kırılabilir nesneler ve pencerelerden uzak) sepet içinde topa vurmak.

katlanır kumaş sepet - "ucuz ve neşeli" kategorisinden oyuncak depolama. Tabii ki, onlar, ucuz iyi görünüyorsun, ama çok hızlı bir şekilde ayrıldı. Özellikle net: oyuncak yakalandı, çocuğu çekti ... .dyrka.

bez sepetleri Katlanabilir oyuncaklar saklamak için

Bu çocukları gerçekten oyuncakları temizlemek istemeyen ebeveynler çalıştı olmazdı. Daha doğrusu, istemiyoruz. Bu anlamda, mükemmel bir çanta-mat olarak.

Hızlı temizlik için Bağ-pad

Bu hünerli çözelti: bu İpli, prodernut kordon yapılmış yuvarlak halı kenarına üst kenarı boyunca küçük yükseklik "duvar" dikilir. oyuncak kaldırmak için, sadece kabloyu sıkın gerekiyor. mat ve mat kenarları bir torba dönüştü yükselecek.

Hızla kolayca oyuncaklarını toplarken

Sonra bu çanta duvarına yakın bir yerde yerleştirilen veya özel kancalarla asılabilir. Gerçekten mükemmel.

kendi elleriyle oyuncaklar için kutular

mağazalarda güzel hasır veya plastik sepetler çocuk fiyatlarla değildir bakıldığında, kendi elleriyle oyuncaklar için renkli bir kutu yapma fikri o kadar kötü değil aslında düşünmek. Muhtemelen ev aletleri dışında, kalın (oluklu değil) karton karton Need. Arkadaşlarınızla şanslarını deneyebilir: Birçok üretici sadece ambalaj halinde garanti onarım sunuyoruz. Yani insanlar kutuları tutmak. Uzun süre garanti süresi geçti ve unutulmuş paketleme atmak gelmiştir. Çocuklar için en iyi seçenek - İşte kutuları ve olduğunu bulunmaktadır.

Başka bir seçenek - mağazada sormak. Bunlar çok sık sert ambalaj öğeleri olsun. Örneğin, içinde bezi, peçete, vb gel

Bulunan kutuları kapağı kapalı kesilmiş. Yan duvarlarda (dar) kolu delik yaptı. iç boyutlandırma kasette Tüm eklemler.

Biz, kutu kapağı kesti delik sap yanlarına gerçekleştirilen

Biz çok renkli kağıt alın. hediyeler paketlenmiş edildiği Mükemmel sarma. Bu firma farklı desen çok sayıda vardır. Ayrıca scrapbooking kağıt kullanabilirsiniz. Dekorasyon farklı renklerde kağıt ise, eşit genişlikte, macun desenli olması durumunda, ölçülen bant genişliği ayarı kutusu şeritler halinde kesilir.

yapıştırıcı (PVA) almak, fırça kutusu ve yapıştırıcı ile başlangıç ​​açısının yüzeyi kaygan. Bu kenar boyunca, yavaş yavaş kağıt yumuşatma, kabarcıksız tutkal deneyin. Sonraki sürmez küçük girmesiyle bir levha koymak. Yani, tüm yüzeyler üzerinde macun kadar.

makas kulplu kesip, ışığa bak. Kenar daha doğru bir deyişle, kolalama dilimleri ince kağıt şeridi yönetir. Ayrıca bantları üst dilim çıkarmak.

oyuncaklar için hazır ev yapımı kutu

Bu durumda, her iki tarafta bandı tutkal kutusunun tüm köşeleri - uzun sürecek. Daha sonra, bir bez alıp boş kutuların iki set uyacak şekilde kesilir. ciddi boyutta bir artı dikiş payı, ikinci 1 cm daha küçük ve aynı zamanda bir ödenek ile. dikişleri üzerinde her iki tarafta 0.5-1 cm ekleyin. Bir bir çarpı işareti ile aynı anda bir iş parçasını kesebilir, fakat kumaş daha tüketimi - Ayrı parçaları ekonomik))

Kumaş çift set parçalarını kesip onları dikmek

Önce bir haç şeklinde parçaları dikmek ve daha sonra iş parçası üzerinden bir çanta adrestir. kutunun üzerinde deneyin. Bir (daha büyük) ikinci Straighten içinde, dış uzanır.

Şimdi iç ve dış çevresinin altındaki evrensel tutkal ve zamk dokusu alır. Daha sonra köşeleri boyutlandırma. Yani kumaş hareket etmeyecektir.

Kutunun kenarları boyunca kumaş boyutlandırma

İki keseleri kenarları içinde elle çevre üzerinde kutu kaplandığı katlanmış.

sap yarıyor, oyuncaklar için kutunun üst kınına

makas kullanarak, sap kesti. Sadece büyük parçalar kesmeyin. Yaklaşık 1 cm "ekstra" dokuyu terk etmek gereklidir. Biz Hemming kolu, içine sarın.

kalem olması, oyuncaklar depolamak için hazır kutu olsun.

kendinden yapışkan film ile dekore

Çok ilginç, teşekkür ederiz. Bir çözüm buldu - yazdığınız hangi çanta, paspaslar iwis-ÇOCUK, gerçekten fikri sevdim. Ben kendim aldım ve zevkle kullanabilirsiniz. Kullanışlı şey - tavsiye!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − 10 =